br להיפתח מחדש: למה אפשר להשוות את התקופה הנוכחית לשנים שאחרי 1945? -->

יום שני

למה אפשר להשוות את התקופה הנוכחית לשנים שאחרי 1945?


יש 2 מושגים שאולי יהיו לחלקכם חדשים ולחלקכם מוכרים. אלו נקראים "סמכות חיצונית" ו"סמכות פנימית".


לא כל אחד מכיר ויודע מה זה אומר, והייתי פה רוצה להסביר את זה לעומק כדי שתבינו היכן אתם נמצאים ביחס לזה בעולמכם.

"סמכות חיצונית" זה מושג שאומר שאתם סומכים על ידע של מישהו חיצוני מכם על מנת לעשות בחירה עבורכם. למשל, אתם באים ליועץ כלשהו או לחבר טוב שלכם, למטפל, למתקשר, או לכל אדם אחר, ואתם שואלים אותו: "מה דעתך? אני צריך לעשות א' או ב'?" והוא יגיד לכם "דעתי היא א' ".

אם אתם מאמינים לו ורואים אותו כסמכות חיצונית לכם, אתם תקחו את הדעה שלו ותעבירו אותה לדעה שלכם ואז תקחו את הגוף שלכם ותעשו מה שהוא אמר.

זאת סמכות חיצונית. היא תמיד קשורה לדעות שלנו, לסיפורים, לידע שאנחנו תופסים על העולם מחוץ אלינו. המוח שלנו מלא בידע מההורים שלנו, מבית הספר, מהתרבות, מאמונות של מה אסור, מה מותר, מה אני אמור או צריך לעשות, והם נמצאים בראש שלנו כדעות, תפיסות, מחשבות ואמונות.

אנחנו גם נותנים ומעניקים סמכות חיצונית לאנשים אחרים. סמכות חיצונית זה דבר נפלא, זה למעשה כל מה שיש לנו אחד מול השני. אנחנו מעבירים ידע אחד לשני, נותנים אותו אחד לשני.

אך כשסמכות חיצונית היא מאוזנת, היא מכירה בדבר אחד מאוד חשוב - בסמכות הפנימית של האחר. היא יודעת שהסמכות הפנימית קודמת לה.

"הסמכות הפנימית" זהו מושג שאני אוהב גם לקרוא לו "האמת הפנימית", זוהי תנועה של בחירה שמגיעה מתוך הגוף ללא מאמץ נפשי/מנטלי.

כלומר בסמכות הפנימית אין שום בחירה שמגיעה בגלל ידע של אדם אחר. זאת תנועה אנרגטית שלגמרי מחוברת לגוף שלנו, אין בה הבנה או לוגיקה בהכרח. בתנועה של סמכות פנימית אין כלל פחד או חרדה (אך זה לא אומר שהשכל יפחד מהתנועה הזאת בדיעבד או תוך כדי).

סמכות פנימית מאפשרת לנו לבחור את הדבר הנכון למרות מה שהראש שלנו כסמכות חיצונית אומר לנו.

זה כמו שאתם נוסעים ברכב ועוצרים בצומת ועובר קבצן לידכם, ומשיט את כפות ידיו אליכם ואתם לא מבינים למה, אתם פותחים את החלון לוקחים כמה שקלים שהיו ברכב ונותנים לו.

שבוע אחרי אתם שוב באותה צומת, והקבצן זוכר אתכם, מתחנן אליכם, והגוף שלכם פשוט לא זז ומסתכל עליו. באותו רגע, הראש שלכם אולי יגרום לכם לתחושת אשמה או בלבול על זה שאתם שוב לא נותנים לו, אך משהו בגוף גרם לכם לא לזוז ואתם לא יכולים להסביר את זה.

זאת התנועה של האמת הפנימית שלכם, שאליה כל אדם בחייו לומד להתחבר.
שוב - זאת תנועה של הגוף שלא מגיעה מתוך מחשבות או פחדים. לעומת זאת סמכות חיצונית היא תמיד דעה, תפיסה, ידע.

איך פועלת סמכות חיצונית לא מאוזנת?
סמכות חיצונית שאינה מאוזנת, לא מתחשבת באמת הפנימית של האדם. היא לא מתחשבת בסמכות הפנימית ובבחירה שנעה מתוך הגוף של האדם האחר.

אנשים (או ארגונים/גופים) שרגילים לעבוד עם סמכות חיצונית לא מאוזנת, לרוב ידברו במילות ציווי, דרישה ולעיתים גם בתובענות. אין בעיה עם לדרוש או לצוות לפעמים. השאלה האם זה נעשה בהתחשבות בסמכות הפנימית של האדם האחר.

סמכות חיצונית לא מאוזנת יכולה להתבטא בכל מיני צורות.
צורה אחת זה שהסמכות החיצונית אומרת לאדם אחר "אתה צריך לעשות ככה וככה, ואם לא תעשה את זה, יהיה ככה או ככה (לך או לאנשים אחרים)."

דרך נוספת זה שהיא מספרת סיפור כלשהו שגורם לאדם בצד השני (או קבוצה גדולה של אנשים) להאמין לסיפור שלה ולבסוף היא אומרת לאותם אנשים מה נכון לעשות בהתאם לסיפור הזה. זה למעשה קצת דומה להגדרה של כת.

איך פועלת סמכות חיצונית מאוזנת?
הכלל הראשון הוא שסמכות חיצונית קודם פועלת הכי טוב כשפונים אליה קודם כדי לשמוע את דעתה. אם היא יוזמת את דעתה, זה אומר שיש לה אג'נדה לנסות להשיג משהו, אז המצב הלא מאוזן שלה כבר נכנס לפעולה.

במצב מאוזן כשמבקשים דעה או עצה ממישהו, או שאדם כלשהו או ארגון כלשהו פשוט אומר את דעתו, הסמכות החיצונית אומרת: "זאת הדעה שלי, זאת הדרך שגיליתי מהחקירה שלי וההתנסות שלי ואני נותן לך את התפיסה שלי, אם תעשה ככה יקרה ככה, אך חשוב לי להזכיר לך שזאת רק הדעה שלי. לך יש את האמת הפנימית שלך, תבחר איך שהגוף שלך רוצה, הבחירה האישית שלך יותר חשובה, קח את הזמן אם אתה צריך, אל תאמין לי, תחקור בעצמך ותלך לפי המסלול שלך."

המיינד שנשלט בסמכות חיצונית אומר לכם עכשיו: "אבל העולם לא עובד ככה. צריך לפעמים לעשות דברים שלא רוצים כדי לעשות לאנשים יותר טוב".

אך בכל פעם שאתם נותנים כוח לסמכות חיצונית אתם בעצם בוחרים מתוך הפחדים שלכם, שלמעשה מתרצים את הבחירה מתוך ידע או תפיסה לוגית של מישהו אחר.

האמת היא שלסמכות הפנימית אין תנועה שמגיעה מלוגיקה, היא יכולה להיראות מאוד הגיונית, אך בחוויה הסובייקיבית של האדם היא אינה כך, היא רגועה, בטוחה בעצמה כאשר היא פועלת. היא יכולה להיות אינסטנקטיבית גם. הסמכות הפנימית לא מתחשבת בהסתברויות עתידיות. זאת תנועה אינדבידואלית שנעה עם הגוף.


אז למה הכותרת של המאמר אתם שואלים?

אחרי שמלחמת העולם השנייה הסתיימה, רוב אירופה (בתכלס רוב העולם) תפס את הראש שלו ואמר לעצמו כמה שהוא לא מאמין שהוא האמין לסיפורים שהמציא היטלר, בעיקר על העם היהודי. כל הסיפורים שהמציאו היו פמפומים עמוקים של סמכות חיצונית ונסיון שכנוע שהעם היהודי הוא עם נחות ואפילו מסוכן ולא צריך להתקיים.

כתוצאה מזה, עובדי החוק, אנשי הצבא ואפילו הרבה אזרחים בגרמניה שיתפו פעולה עם מסע השכנוע הזה, עם הסיפור הזה שהצליח לחדור אליהם, שאגב היה לו הגיון מאוד ברור מהזווית של היטלר.

הסמכות החיצונית אז לא אמרה להם בצורה מאוזנת: "העם היהודי הוא עם נחות ולכן תתייחסו אליהם בזלזול כי הוא לא אמור להתקיים, אבל תשמעו יש לכם אמת פנימית, תבדקו בתוך עצמכם אם זה נכון לכם, תחקרו את זה, זאת רק הדעה שלנו, תבדקו עוד דעות".

אנשים עד היום בגרמניה ואוסטריה מתביישים בושה עמוקה על הסבים שלהם ששיתפו פעולה עם העבידה בעיניים הזאת, עם הסיפורים שהמציאו שבעקבותם הלכו והרגו אנשים בגלל סיפור שסיפרו להם. זה חקוק כטראומה כל כך עמוקה בחיים שלהם שמי שלא מכיר אנשים קרובים מגרמניה ואוסטריה, לא מבין כמה זה קשה להם עד היום.

לא חסר דוגמאות של המצאת סיפורים בעולם ובעיקר בישראל שהביאו לשנאה, פירוד, מלחמה ואלימות. כי בכל מקום שאלו נמצאים, אין חיבור לסמכות הפנימית ויש בחירות רק מתוך סמכות חיצונית.

אמת הפנימית לעולם לא עושה בחירה בעקבות סיפורים של אחרים. היא בוחרת רק מתוך מה שהגוף ברגע זה נכון לו.

מדע הרפואה ב 60 שנה האחרונות הפך להיות הסמכות החיצונית הכי חזקה בעולם. זאת דעתי האישית. האם מדע הרפואה הוא סמכות חיצונית מאוזנת?

זה אתם תשפטו. האם כל הזמן מיידעים אתכם ונותנים לכם הבנה שיש לכם סמכות פנימית שלפיה אתם תבחרו מה נכון לכם לקחת לגוף שלכם ונותנים לכם את כל העובדות? זה אתם תשפטו.

אבל העניין הוא לא האם הסמכות החיצונית שלמולכם מאוזנת או לא. העניין הוא האם אתם מחוברים לאמת הפנימית שלכם! האם אתם בוחרים לפי התנועה של הגוף שלכם ולא לפי מה שמספרים לכם.

האם אתם יכולים לראות את כל העולם עושה משהו והגוף שלכם אומר לכם משהו אחר. ואתם מקשיבים לגוף שלכם?

אנחנו בתקופה של פריחה של הסמכות הפנימית. כן כן.. והסיבה שאני יודע את זה היא כי הסמכות החיצונית בעולם מתערערת, למעשה מרוב שהיא משקשקת, היא העלתה הילוך גבוה יותר למצב של חוסר איזון ונסיון שליטה ללא כבוד לסמכות הפנימית של אנשים, ויגיע רגע שהיא פשוט תפיל את עצמה.

אך הרגע הזה יקרה הרבה יותר מהר, אם אתם תקשיבו יותר לאמת הפנימית שלכם מאשר לסמכות חיצונית.

ושוב, סמכות חיצונית היא נהדרת כאשר היא מאוזנת. גם הידע שברגע זה אתם קוראים, זאת סמכות חיצונית. ולכן אני אומר לכם, אל תאמינו לי, תבדקו בעצמכם. תחקרו עם הגוף שלכם ותבדקו כמה מזה מתאים לכם.

_____
התקופה של אחרי 1945, שבה באירופה לא האמינו איך הצליחו במשך שנים לעבוד עליהם ולגרום להם להאמין לאמונות ששלטו בגוף שלהם, במקום לעשות מה שנכון בלב, הולכת להגיע בקרוב גם ברחבי העולם.

אני צופה שיגיע רגע בשנים הקרובות שאנשים לא יאמינו לכך שהם "זרמו" עם המערכת, שהם לא רגע אחד עצרו וחקרו, שלא בדקו עם האמת הפנימית שלהם, עם הבחירה של הגוף שלהם ולא הראש, מה נכון עבורם.

אני צופה שהבושה והאשמה תהיה גדולה מאוד ואפילו יותר ממה שקרה באירופה אחרי 1945. דבר שלמעשה יפיל ויפרק המון דברים בעולם שלנו.

אך עד אז מי שהולך עם סמכות חיצונית, בכל רמה שהיא: במערכות יחסים הקרובות שלו, למול המורים שלו ולמול כל ארגון שהוא מגדיר אותו כ"יודע" יותר מהבחירה של הגוף שלו ברגע הזה. יחייה בחיים שאולי יש בהם ביטחון הישרדותי מדומה, אך אין בהם באמת חיים של שמחה והנאה עמוקים. וזאת לא דרך לחיות.

לכן זאת בחירה אישית. האמת הפנימית חזקה יותר מכל דבר. היא אינדבידואלית ולכן אי אפשר לכבות אותה, אפשר רק לעכב אותה.

אך תמיד אפשר לתקן את דרכנו דרך התעוררות לסמכות הפנימית שלנו, לא משנה מה קרה ומה בחרנו. איך מוצאים את הסמכות הפנימית? מחכים לגוף שיגיב, שינוע, לא מהראש אלא מתוך מה שמגיע אליכם, מתוך התנועה הטבעית, האם זה באמת מתוך הגוף ללא מאמץ, בודקים שהבחירה מגיעה מתוך שמחה והנאה, מתוך המקום שהכי מלהיב אתכם לעשות ולא מתוך פחד, כי אמרו או כי צריך.

הגוף תמיד יודע מתי הבחירה נעשית בנינוחות ושמחה או מתוך פחד וחוסר שמחה. זה ניסוי בפועל במציאות בבחירה בכל רגע ורגע. אף אחד לא יכול לתת לכם פידבק על זה, רק אתם. לכן זה מאוד אישי. כל האחריות להתחבר לאמת הפנימית שלכם היא עליכם בלבד.

הכלל הוא הפרט לפני הכל, ולכן אם אין כבוד לסמכות הפנימית של הפרט, לעולם לא יהיה כלל מאוזן ובריא.

שוב, אינכם חייבים להאמין לי, יש לכם את האמת הפנימית שלכם, תחקרו בעצמכם עם האמת שלכם.
תודה שקראתם.

אין תגובות:

מאמרים פופולארים:

מאמרים נוספים